آشنایی با وسایل سفره عقد و نماد آن ها

وسایل سفره عقد و نماد آن ها در مراسم عقد نقش مهمی دارند و هر یک از این وسایل نمادی از آرزو و خواسته هایی هستند که برای زندگی مشترک زوجین اهمیت دارد. برای مثال، آینه و شمعدان که در مرکز سفره قرار می گیرند، نمادی از روشنایی و وضوح هستند و نشان از این سمبل می دهند که زندگی مشترک زوج ها همیشه روشن و بدون ابهام باشد. نان و پنیر و سبزی نیز که نمادی از برکت و روزی حلال هستند، بیانگر آرزوی زندگی پر برکت زوجین می باشند.

همچنین، عسلی که زوجین از آن تناول می کنند نماد شیرینی و مهربانی در زندگی مشترک است. شکر نیز به همین منظور به کار می رود تا زندگی زوج ها پر از شیرین کامی باشد. قرآن کریم، که بالای سفره قرار می گیرد، نمایانگر اهمیت دین و معنویت در زندگی مشترک است. این وسایل سفره عقد و نماد آن ها باعث می شوند که مراسم عقد فقط یک جشن ساده نباشد، بلکه عمق بیشتری پیدا کند. در ادامه این مطلب قصد داریم با وسایل سفره عقد و نماد آن ها بیشتر آشنا شویم؛ با ما همراه باشید.

آشنایی با وسایل سفره عقد و نماد آن ها

آینه و شمعدان

اینه و شمعدان از وسایل سفره عقد و نماد آن ها به شمار می روند که معانی عمیقی در فرهنگ ایرانی دارند. آینه، نمادی از روشنایی و صداقت در زندگی مشترک آینده زوجین است و بیانگر این است که زوج ها باید همیشه با یکدیگر صادق باشند و رابطه ای شفاف داشته باشند. شمعدان نیز که معمولا در کنار آینه قرار می گیرد، نمادی از نور و روشنی است و به عنوان سمبلی جهت روشنی آینده زوجین به کار می رود. هر دو این وسایل با هدف ایجاد فضایی معنوی و مملو از امید برای شروع زندگی مشترک به کار گرفته می شوند.

وسایل سفره عقد و نماد آن ها؛ قرآن

در میان وسیله های سفره عقد، قرآن کریم جایگاه ویژه ای دارد و نمادی از هدایت، برکت و ایمان در زندگی مشترک زوجین است. قرارگیری قرآن بر سفره عقد نشان دهنده ایمان است که زندگی زوج ها تحت حمایت و رهنمودهای دینی شکل گیرد و با اصول و ارزش های اسلامی پیوند خورده و از برکات آسمانی بهره مند شود. این استفاده از قرآن کریم به عنوان بخشی از سفره عقد، همچنین بر اهمیت معنویت در پایه و اساس یک ازدواج پایدار و موفق تاثیر گذار است.

عسل

عسل یکی از وسایل سفره عقد و نماد آن ها است که نشان دهنده شیرینی و مهربانی در زندگی مشترک زوج های جوان می باشد. در برخی از مراسم های عقد، عادت بر این است که زوجین کمی از عسل به یکدیگر تعارف کنند. تا زندگی مشترکشان با شیرینی و محبت آغاز شود. این کار نمادی از زندگی پر از شیرینی و دوستی است و امید به اینکه مشکلات زندگی نیز با مهربانی و صبر پذیرفته و حل شوند. استفاده از عسل در سفره عقد به عنوان نمادی از امید و آرزوهای خوب است.

سبد میوه و گل؛ وسایل سفره عقد و نماد آن ها

سبد میوه و گل از وسیله های سفره عقد و نماد آن ها به شمار می روند که نمادی از برکت، زیبایی و رشد در زندگی مشترک هستند. میوه ها با تنوع و رنگ بالا نشان دهنده فراوانی و تنوع نعمت و برکاتی هستند که امید است در زندگی زوجین وجود داشته باشد. گل ها نیز با زیبایی و عطر خود نمادی از عشق، شادی و هارمونی هستند که در روابط زناشویی بسیار مهم و ارزشمند می باشند. قرارگیری این سبد در سفره عقد نمایانگر آرزوی یک زندگی مشترک پر از لحظات شاد و خوشبختی است.

نان، پنیر و سبزی

وجود ظرفی از نان، پنیر و سبزی در وسایل سفره عقد و نماد آن ها ضرورت دارد. زیرا ایرانیان قدیم معتقد بودند که نان نماد گستردگی نعمت و برکت زندگی است. سبزی هم نماد سلامتی، شادابی و بهروزی محسوب می شود. پنیر را نیز به دلیل رنگش، سمبلی از نیک بختی و سپیدی عروس و داماد به شمار می آورند. اگر قصد استفاده از خدمات و تشریفات سفره عقد را دارید. می توانید مدل چیدمان نان و پنیر سبزی سفره عقد را نیز به انتخاب خودتان سفارش دهید. (منبع)

مجموعه اون با من از جمله برترین شرکت های تشریفاتی است که سابقه ای دیرینه در برگزاری مجالس عقد و ضیافت های عروسی لوکس دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات، با کارشناسان مجموعه در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 2 =

پیمایش به بالا